
| : | VTP100CH |
|---|---|
| : | Photodiodes |
| : | Excelitas Technologies |
| : | SENSOR PHOTODIO |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Excelitas Technologies |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | Radial, Side View |
| Wavelength | 925nm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Planar Diffusion |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Viewing Angle | 140° |
| Spectral Range | 400nm ~ 1150nm |
| Color - Enhanced | Infrared (NIR) |
| Responsivity @ nm | 0.55 A/W @ 940nm |
| Active Area | 7.45mm² |
| Current - Dark (Typ) | 30nA (Max) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 140 V |