
| : | VJ2220Y222KXUSTX1A |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | Vishay / Vitramon |
| : | CAP CER 2200PF |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Vitramon |
| Series | VJ Safety |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 250VAC |
| Package / Case | 2220 (5750 Metric) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Safety, Automotive |
| Ratings | AEC-Q200, X1, Y2 |
| Thickness (Max) | 0.086" (2.18mm) |
| Capacitance | 2200 pF |