| : | VJ2220Y222KWUSTX1 |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | Vishay / Vitramon |
| : | CAP CER 2200PF |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Vitramon |
| Series | VJ Safety |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 250VAC |
| Package / Case | 2220 (5750 Metric) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Safety |
| Ratings | X1, Y2 |
| Thickness (Max) | 0.104" (2.65mm) |
| Capacitance | 2200 pF |