
| : | VJ1210Y103KXEAT5Z |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | Vishay / Vitramon |
| : | CAP CER 10000PF |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Vitramon |
| Series | VJ HVArc Guard™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | High Voltage |
| Voltage - Rated | 500V |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | General Purpose |
| Thickness (Max) | 0.067" (1.70mm) |
| Capacitance | 10000 pF |