
| : | UVR1C332MHD1TD |
|---|---|
| : | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| : | Nichicon |
| : | CAPACITOR |
| : | - |
| : | Tape & Box (TB) |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Tape & Box (TB) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Capacitance | 3.3 mF |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.955 A @ 10 kHz |