
| : | UCC387DP |
|---|---|
| : | Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators |
| : | Unitrode |
| : | FIXED POSITIVE |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Unitrode |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 200mA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |