
| : | UC2855ADWTR |
|---|---|
| : | PFC (Power Factor Correction) |
| : | Texas Instruments |
| : | IC PFC CTR AVER |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 15.5V ~ 20V |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Mode | Average Current |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Startup | 150 µA |