
| : | TOP258GN-TL |
|---|---|
| : | AC DC Converters, Offline Switches |
| : | Power Integrations |
| : | IC OFFLINE SWIT |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Power Integrations |
| Series | TOPSwitch®-HX |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SMD (7 Leads), Gull Wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Duty Cycle | 78% |
| Frequency - Switching | 66kHz |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Breakdown | 700V |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Supplier Device Package | SMD-8C |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Power (Watts) | 48 W |