| : | TEA6846H/V2,557 |
|---|---|
| : | RF Receivers |
| : | NXP Semiconductors |
| : | RF RECEIVER AM/ |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | AM, FM, WB |
| Modulation or Protocol | AM, FM |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 7.8V ~ 9.2V |
| Applications | AM/FM Radio Receiver |
| Current - Receiving | 78mA |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |