
| : | TCP0J226M8R |
|---|---|
| : | Tantalum Capacitors |
| : | KYOCERA AVX |
| : | P- CASE / 226- |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | TC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Manufacturer Size Code | P |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage - Rated | 6.3 V |