
| : | TB6559FG,8,EL |
|---|---|
| : | Motor Drivers, Controllers |
| : | Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation |
| : | IC MOTOR DRIVER |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-BSOP (0.252", 6.40mm Width) + 2 Heat Tabs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Current - Output | 1A |
| Interface | Parallel |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Applications | General Purpose |
| Technology | NMOS, PMOS |
| Voltage - Load | 10V ~ 30V |
| Supplier Device Package | 16-HSOP |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |