
| : | SNJ54196J |
|---|---|
| : | Counters, Dividers |
| : | Texas Instruments |
| : | 50/30/100-MHZ P |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Logic Type | Counter, Decade |
| Reset | Asynchronous |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Direction | Up |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Supplier Device Package | 14-CDIP |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Count Rate | 70 MHz |
| Number of Bits per Element | 4 |