| : | SN75469DR |
|---|---|
| : | Bipolar Transistor Arrays |
| : | Texas Instruments |
| : | TRANS 7NPN DARL |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |