
| : | SN54AS652JT |
|---|---|
| : | Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| : | Texas Instruments |
| : | OCTAL BUS TRANS |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 54AS |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 24-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Current - Output High, Low | 12mA, 32mA |
| Supplier Device Package | 24-CDIP |