
| : | SIT8924BI-21-33S-60.000000 |
|---|---|
| : | Oscillators |
| : | SiTime |
| : | MEMS OSC XO 60. |
| : | - |
| : | Strip |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SiTime |
| Series | SiT8924B |
| Package | Strip |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Function | Standby (Power Down) |
| Type | XO (Standard) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Ratings | AEC-Q100 |
| Current - Supply (Max) | 4.8mA |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 2.6µA (Typ) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Frequency | 60 MHz |
| Base Resonator | MEMS |