| : | SH50F-3.0-47 |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | Amgis |
| : | FIXED IND 47UH |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amgis |
| Series | SH50 |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads |
| Size / Dimension | 0.669" Dia (17.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Toroidal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 50mOhm Max |
| Material - Core | Iron Powder |
| Inductance Frequency - Test | 10 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Inductance | 47 µH |
| Current Rating (Amps) | 3 A |