| : | SF1604PT |
|---|---|
| : | Diode Arrays |
| : | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| : | 35NS, 16A, 200V |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Technology | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 16A |
| Supplier Device Package | TO-247AD (TO-3P) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Grade | Automotive |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950 mV @ 8 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 200 V |
| Qualification | AEC-Q101 |