
| : | SER2915L-472KL |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | COILCRAFT |
| : | FIXED IND 4.7UH |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | COILCRAFT |
| Series | SER2900 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| DC Resistance (DCR) | 1.65mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant | 30MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Current - Saturation (Isat) | 36A |
| Material - Core | Ferrite |
| Height - Seated (Max) | 0.605" (15.36mm) |
| Inductance | 4.7 µH |
| Current Rating (Amps) | 39 A |