
| : | SA555DE4 |
|---|---|
| : | Programmable Timers and Oscillators |
| : | Texas Instruments |
| : | IC OSC SGL TIME |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | LAST_TIME_BUY |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 100kHz |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Supply | 10 mA |