
| : | S38-HS1-5KP21 |
|---|---|
| : | Position, Proximity, Speed (Modules) |
| : | Standex Electronics |
| : | HALL SWITCH - C |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Standex Electronics |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Barrel, Stainless Steel |
| Output Type | Digital |
| Type | Hall Effect Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Termination Style | Wire Leads |
| Voltage - Supply | 3V ~ 24V |
| Must Operate | 5.5mT |
| Must Release | 3.5mT |
| Actuator Material | Magnet |
| Frequency | 12 kHz |