
| : | RFC20-101K-RC |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | Allied Components International |
| : | 100uH +/-10% Ra |
| : | - |
| : | Case |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allied Components International |
| Series | RFC20 |
| Package | Case |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -20°C ~ 100°C |
| DC Resistance (DCR) | 1.16Ohm Max |
| Q @ Freq | 80 @ 2.5MHz |
| Inductance Frequency - Test | 2.5 MHz |
| Supplier Device Package | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.400" (10.16mm) |
| Inductance | 100 µH |
| Current Rating (Amps) | 700 mA |