
| : | PTE7300-24AN-1B050BN |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers - Industrial |
| : | Sensata Pressure & Temperature Sensors & Switches |
| : | INDUSTRIAL DIGI |
| : | - |
| : | Box |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sensata Pressure & Temperature Sensors & Switches |
| Series | PTE7300 |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded |
| Output Type | I2C |
| Output | 13 b |
| Operating Pressure | 725.19PSI (5000kPa) |
| Pressure Type | Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) |
| Termination Style | Connector |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Port Size | Male - G1/4" (6.35mm) A |
| Applications | Industrial Automation |
| Port Style | Threaded |
| Maximum Pressure | 1812.97PSI (12500kPa) |