| : | PMEG2015EH-QX |
|---|---|
| : | Single Diodes |
| : | Nexperia |
| : | PMEG2015EH-Q/SO |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SOD-123F |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Capacitance @ Vr, F | 40pF @ 1V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A |
| Supplier Device Package | SOD-123F |
| Operating Temperature - Junction | 150°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660 mV @ 1.5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 70 µA @ 20 V |