
| : | PFT-SRP200AN1SEAAMSSZ |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers - Industrial |
| : | SICK |
| : | PRESSURE TRANSM |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SICK |
| Series | PFT |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded |
| Output Type | Analog Current |
| Output | 4 ~ 20 mA |
| Operating Pressure | 200PSI (1378.95kPa) |
| Pressure Type | Gauge |
| Accuracy | ±0.25% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Termination Style | Connector |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Applications | Industrial Automation |
| Port Style | Threaded |