

| : | PFS5278F-TL |
|---|---|
| : | PFC (Power Factor Correction) |
| : | Power Integrations |
| : | IC |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Power Integrations |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 28-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 20 Leads |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Supply | 7V ~ 35V |
| Frequency - Switching | 22kHz ~ 145kHz |
| Mode | Discontinuous Conduction (DCM) |
| Supplier Device Package | InSOP-T28F |