
| : | PEWM5930DL500K9 |
|---|---|
| : | Chip Resistor - Surface Mount |
| : | RESI |
| : | RES 0.0005 OHM |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | RESI |
| Series | PEWM5930 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Power (Watts) | 10W |
| Tolerance | ±0.5% |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Non-Inductive |
| Package / Case | Nonstandard |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Size / Dimension | 0.591" L x 0.305" W (15.00mm x 7.75mm) |
| Composition | Metal Element |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 5930 |
| Resistance | 500 µOhms |