
| : | PE71S6060 |
|---|---|
| : | RF Switches |
| : | Pasternack |
| : | SPDT Electromec |
| : | - |
| : | Retail Package |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Pasternack |
| Series | - |
| Package | Retail Package |
| Product Status | ACTIVE |
| Impedance | 50Ohm |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPDT |
| RF Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 24V ~ 30V |
| Insertion Loss | 0.5dB (max) |
| Frequency Range | 0Hz ~ 18GHz |
| Topology | Absorptive |
| Test Frequency | 18GHz |
| Isolation | 60dB (min) |