
| : | PDC025-FD20A12S |
|---|---|
| : | Switching Converter, SMPS Transformers |
| : | J.W. Miller / Bourns |
| : | XFMR POE DC/DC |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | J.W. Miller / Bourns |
| Series | PDC-FD |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 250kHz |
| Type | For DC/DC Converters |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Applications | Power Over Ethernet (PoE) |
| Voltage - Isolation | 1500Vrms |
| Voltage - Primary | 33 ~ 57V |
| Voltage - Auxiliary | 11.2V @ 20mA |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Inductance @ Frequency | 75µH @ 250kHz |