| : | P2500M |
|---|---|
| : | Single Diodes |
| : | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| : | 25A, 1000V, STA |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | DO-201AD, Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Standard |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A |
| Supplier Device Package | DO-201AD |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Grade | Automotive |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 870 mV @ 5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Qualification | AEC-Q101 |