
| : | P119G-50H-C12TB-DIS |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers - Industrial |
| : | Whitman Controls |
| : | PRESSURE SWITCH |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Whitman Controls |
| Series | P119G |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded |
| Output Type | SPDT |
| Operating Pressure | 20PSI ~ 500PSI (137.90kPa ~ 3447.38kPa) |
| Pressure Type | Switch |
| Accuracy | ±10PSI (±68.95kPa) |
| Operating Temperature | -54°C ~ 107°C |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |
| Port Style | Threaded |
| Maximum Pressure | 500PSI (3447.38kPa) |