
| : | MX7537JN+ |
|---|---|
| : | Digital to Analog Converters (DAC) |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC DAC 12BIT A- |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | 10.8V ~ 16.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 10.8V ~ 16.5V |
| Settling Time | 1.5µs |
| Supplier Device Package | 24-PDIP |
| Architecture | R-2R |
| Number of D/A Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |