| : | MMST3906 |
|---|---|
| : | Single Bipolar Transistors |
| : | Good Ark Semiconductor |
| : | TRANSISTOR, NPN |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Good Ark Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | PNP |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Supplier Device Package | SOT-323 |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40 V |
| Power - Max | 200 mW |