
| : | MIF300R12C2TL-BP |
|---|---|
| : | IGBT Modules |
| : | Micro Commercial Components (MCC) |
| : | GBT MODULES |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Micro Commercial Components (MCC) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Module |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input | Standard |
| Configuration | Half Bridge Inverter |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.2V @ 15V, 300A |
| NTC Thermistor | No |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 300 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Power - Max | 1.7 kW |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 18400 pF @ 25 V |