
| : | MICRF211AYQS-TR |
|---|---|
| : | RF Receivers |
| : | Roving Networks (Microchip Technology) |
| : | RF RX ASK/OOK 3 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Roving Networks (Microchip Technology) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | No IF Filter Required |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Sensitivity | -110dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 380MHz ~ 450MHz |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Applications | ISM, Garage Door Openers, RKE |
| Current - Receiving | 6mA |
| Data Rate (Max) | 10kbps |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |