
| : | MCP73862T-I/SL |
|---|---|
| : | Battery Chargers |
| : | Roving Networks (Microchip Technology) |
| : | IC BATT CNTRL L |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Roving Networks (Microchip Technology) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Number of Cells | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Charge Current - Max | 1.38A |
| Programmable Features | Timer |
| Voltage - Supply (Max) | 12V |
| Battery Pack Voltage | 8.4V |
| Current - Charging | Constant - Programmable |