| : | MCP4261T-104E/ST |
|---|---|
| : | Digital Potentiometers |
| : | Roving Networks (Microchip Technology) |
| : | IC DGT POT 100K |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Roving Networks (Microchip Technology) |
| Series | WiperLock™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Interface | SPI |
| Configuration | Potentiometer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Taps | 257 |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 75 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 150ppm/°C |
| Number of Circuits | 2 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |