| : | MAX9996ETP+ |
|---|---|
| : | RF Mixers |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC MIXER 1.7-2. |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | MAX9996 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 20-WQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 1.7GHz ~ 2.2GHz |
| RF Type | Cellular, DCS, EDGE, PCS, UMTS, WLL |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Gain | 8.3dB |
| Current - Supply | 240mA |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| Noise Figure | 9.7dB |
| Number of Mixers | 1 |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (5x5) |