
| : | MAX923CPA+ |
|---|---|
| : | Comparators |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC COMPARATOR 2 |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Elements | 2 |
| Type | with Voltage Reference |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V ~ 11V, ±1.25V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Propagation Delay (Max) | 12µs |
| Current - Quiescent (Max) | 7.5µA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 10mV @ 5V |
| Current - Output (Typ) | 50mA |
| CMRR, PSRR (Typ) | 80dB CMRR, 80dB PSRR |
| Hysteresis | 50mV |