
| : | MAX7034AUI+ |
|---|---|
| : | RF Receivers |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | RF RX ASK 300MH |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Sensitivity | -114dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 300MHz ~ 450MHz |
| Modulation or Protocol | ASK |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Applications | Garage Openers, ISM, RKE, Security Alarms |
| Current - Receiving | 7.2mA |
| Data Rate (Max) | 33kbps |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |