| : | MAX6651EEE+T |
|---|---|
| : | Motor Drivers, Controllers |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC MOTOR DRIVER |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Controller - Speed |
| Interface | I2C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | Pre-Driver - Low Side |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Applications | Fan Controller |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |