
| : | MAX1889ETE+ |
|---|---|
| : | Special Purpose Regulators |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC REG CTRLR TF |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Voltage - Output | 2.7V ~ 13V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Input | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Applications | Controller, TFT LCD |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (5x5) |