
| : | MAX140CPL+ |
|---|---|
| : | ADCs/DACs - Special Purpose |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC ADC 3.5DIGIT |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | ADC |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 7V |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Number of Channels | 2 |