| : | MAX1162BCUB+ |
|---|---|
| : | Analog to Digital Converters (ADC) |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC ADC 16BIT SA |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 16 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Input Type | Single Ended |
| Number of Inputs | 1 |
| Supplier Device Package | 10-uMAX/uSOP |
| Architecture | SAR |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |