
| : | M63992FP |
|---|---|
| : | Full Half-Bridge (H Bridge) Drivers |
| : | Powerex, Inc. |
| : | IC HALF BRIDGE |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Powerex, Inc. |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | DISCONTINUED |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | Logic |
| Operating Temperature | -20°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Rds On (Typ) | 2.5Ohm LS, 10Ohm HS |
| Applications | AC Motors |
| Current - Output / Channel | 2A |
| Current - Peak Output | 2.5A |
| Technology | Power MOSFET |
| Voltage - Load | 500V (Max) |
| Supplier Device Package | 16-SOP |
| Load Type | Inductive |