

| : | LTC6908HS6-1#TRMPBF |
|---|---|
| : | Programmable Timers and Oscillators |
| : | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| : | IC OSC SILICON |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 50kHz ~ 10MHz |
| Type | Oscillator, Silicon |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Current - Supply | 1.25 mA |