
| : | LT6557CGN#PBF |
|---|---|
| : | Video Amps and Modules |
| : | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| : | IC AMP GENERAL |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Applications | General Purpose |
| Slew Rate | 2200V/µs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V ~ 7.5V, ±2.5V ~ 3.3V |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Number of Circuits | 3 |
| Current - Supply | 22.5 mA |
| Current - Output / Channel | 70 mA |
| -3db Bandwidth | 500 MHz |