
| : | LPS6225-682MRC |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | COILCRAFT |
| : | FIXED IND 6.8UH |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | COILCRAFT |
| Series | LPS6225 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | 2424 (6060 Metric) |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| DC Resistance (DCR) | 95mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant | 40MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 2.6A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | 2424 |
| Height - Seated (Max) | 0.098" (2.50mm) |
| Inductance | 6.8 µH |
| Current Rating (Amps) | 1.3 A |