

| : | LMK212BJ226MG-T |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | TAIYO YUDEN |
| : | CAP CER 22UF 10 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TAIYO YUDEN |
| Series | M |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | NOT_FOR_NEW_DESIGNS |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10V |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Applications | SMPS Filtering |
| Thickness (Max) | 0.053" (1.35mm) |
| Capacitance | 22 µF |