
| : | L6221CD |
|---|---|
| : | Bipolar Transistor Arrays |
| : | STMicroelectronics |
| : | TRANS 4NPN DARL |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | 4 NPN Darlington (Quad) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Supplier Device Package | 20-SO |