
| : | KURNS-3012-POWC2 |
|---|---|
| : | Proximity Sensors - Industrial |
| : | KF Control |
| : | SENSOR PROX IND |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KF Control |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M18 |
| Output Type | PNP-NO, 3-Wire |
| Sensing Distance | 0.472" (12mm) |
| Shielding | Unshielded |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Termination Style | Cable Leads |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Material - Body | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Sensor Type | Inductive |
| Indicator | No Indicator |